VČELIE PRODUKTY A HELIKOBAKTER PYLORI

27.04.2021

Baktéria helikobakter pylori (h.pylori) patrí medzi najrozšírenejšie baktérie v populácii. Je prítomná takmer u polovice populácie, vrátane detí. Po usadení v žalúdku alebo dvanástniku produkuje obrovské množstvo toxínov, ktoré poškodzujú sliznicu týchto orgánov. Výsledkom sú zápaly. Oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka. Prichytáva sa na steny žalúdka, vďaka niekoľkým bičíkom, pohybuje sa po nich a začne aktívne produkovať ureázu - látku, ktorá dráždi sliznicu. Tak sa postupne ničí ochranný obal (mucín), ktorý chráni žalúdočnú sliznicu pred pôsobením agresívnej žalúdočnej kyseliny. Ak sa žalúdočná kyselina dostane do styku so sliznicou žalúdka, môže vytvárať na sliznici žalúdka zmeny v podobe zápalových procesov, či žalúdočných vredov.

Pre väčšinu baktérií je kyslé prostredie v žalúdku príliš agresívne. Žalúdok nás týmto prostredím chráni pred rozmnožovaním baktérií. Helikobakter pylori je baktéria, ktorá je voči tomuto kyslému prostrediu imúnna a aj v tomto prostredí sa dokáže rozmnožovať. Jej prítomnosť v žalúdku nemusí mať u mnohých jedincov žiadne prejavy dlhý čas. U iných zas môže spôsobiť vážne tráviace ochorenia, medzi ktoré patrí gastritída, rozvoj žalúdočných vredov alebo aj rakovina žalúdka.

Príznaky:

  • nutkanie stále niečo jesť, žravosť
  • tlak v hornej časti žalúdka
  • nadúvanie a zápach z úst
  • ťažké trávenie

Prenos helikobaktera nastáva hlavne orálnym spôsobom, teda ústami. Dobrou správou je, že helikobakter pylori sa dá úspešne liečiť. Liečba je zameraná na odstránenie baktérie z tráviaceho traktu. Konvenčná medicína lieči helikobaktera antibiotikami, prírodná liečba je zameraná na ozdravenie tráviaceho traktu ako celku. Antibiotická liečba helikobakterapríliš zaťažuje ľudský organizmus, čo môže byť pre niektorých ľudí ťažké. Problém antibiotík tkvie v tom, že nerozoznávajú rozdiel medzi dobrými a zlými baktériami.Touto liečbou sa preto v žalúdku vyhubia aj tie dobré, čo vedie k ďalším zdravotným ťažkostiam.

Kvôli zvýšenej rezistencii helikobaktera na antibiotiká sa mnoho ľudí po neúspešnej prvej dávke antibiotík obracia na alternatívne prístupy k liečbe, hľadá iné spôsoby liečby tráviacich ochorení. Prikláňajú sa k prírodnej liečbe a hľadajú látky, ktoré sú bez vedľajších účinkov. Vo všeobecnosti sa ako prevencia pred h.pylori odporúča zaradiť do stravy potraviny, ktoré znižujú pH v žalúdku a obsahujú veľa probiotických kultúr. Každý organizmus je jedinečný a aj priaznivé účinky sa môžu prejaviť rôzne. Skúseností ľudí so včelími produktami naznačujú, že môžu byť vhodnou alternatívou pri riešení problémov s mnohými baktériami, no každý si musí nájsť svoj optimálny spôsob použitia.

MED A PROPOLIS  preukazujú silné antibakteriálne schopnosti proti H. pylori. Je to preto, že med / propolis obsahuje prvky, ktoré sú aktívne v boji proti škodlivým žalúdočným baktériám. Med dokáže inhibovať - zabrániť nárast baktérií v dôsledku prirodzeného peroxidu vodíka, ktorý je v mede prítomný. Výskumníci naznačujú, že používanie medu so štandardnou liečbou by mohol skrátiť dĺžku liečby. Gastroenterológia uznáva baktericídny a bakteriostatický účinok propolisu na Helicobacter pylori. Na liečbu sa používa vo forme alkoholovej tinktúry. Má silný antiseptický účinok, ktorý vedie k zničeniu Helicobacter pylori. Hlavnou výhodou liečby propolisom je, že si zachováva užitočné baktérie a pôsobí selektívne. Nie všetky farmaceutické lieky túto vlastnosť majú. Uskutočnilo sa obrovské množstvo výskumov, kde sa preukázala účinnosť včelieho propolisu v boji proti Helicobacter. Všetky recenzie sú pozitívne a samotní lekári zaznamenali dobrú dynamiku stavu žalúdka a zaznamenali priaznivé zmeny v tele pacientov.