VČELÍ PLÁST, DIELO GÉNIA

10.04.2021

Voskový plást je tvorený pravidelnými šesťbokými útvarmi, ktoré nazývame bunky. Včely ich používajú na uskladnenie medu, peľu a samozrejme tiež na kladenie vajíčok a výchove nových mladých včiel. K tomu všetkému musia poslúžiť bunky jednotnej veľkosti, tak aby spotreba materiálu bola čo najmenšia, priestor bol využitý čo možno najefektívnejšie a celá stavba sa nezrútila a bola dostatočne pevná. Včelám sa všetky tieto požiadavky podarilo naplniť práve šesťbokými bunkami a ani moderné inžinierstvo, so všetkými svojimi modelmi a počítačmi, nedokázalo doposiaľ nájsť efektívnejšie riešenie tejto trojkombinácie.

Pri stavbe včelích buniek budujú včielky najprv valcovité bunky, ktoré pri spájaní s ďalšími šiestimi bunkami, vytvárajú známy tvar plástu, PRAVIDELNÉ ŠESŤBOKÉ BUNKY. Na 1 kg včelieho vosku spotrebujú včely asi 8 kg medu a viac ako 50 g peľu. Vosk dokážu odstrániť z jedného miesta a podľa potreby ho presunúť na iné.

Stavba včelích buniek je pozoruhodná. Včely sa zakliesnia nôžkami jedna do druhej, vytvoria živý záves - retiazky. Mäkkú voskovú hmotu si v dlhých retiazkach posúvajú na miesto kde je potrebná. Včely visiace v strapci si ich vzájomne zbierajú zo zadočkov a spracúvajú hryzadlami. Pridajú k nim sekrét, vďaka ktorému má vosk svoju vláčnu a plastickú konzistenciu. Po tejto úprave z neho začínajú stavať plást. Jednotlivé bunky plástu majú sklon 4 až 5 ° smerom nahor. Má to tú výhodu, že med z nezaviečkovanej bunky hneď nevytečie, a že hmotnosť obsahu bunky ukladaného ku dnu zabezpečuje určitú stabilitu plástu. Na plástoch včely medonosnej rozoznávame tri druhy buniek: robotníc - vzdialenosť rovnobežných stien bunky v priemere 5,37 mm, trubčie bunky v priemere 6.91 mm a veľké, visiace matečníky. Bunky robotníc a trubcov sú používané na výchovu plodu a na ukladanie medu. Hĺbka buniek je daná účelom ich použitia. Bunky pre plod robotníc má hĺbku10 až 12 mm, bunky na med sú hlbšie Do buniek od robotníc, na rozdiel od trubcov, ukladajú včely aj zásoby peľu.