AKÝ JE ROZDIEL MEDZI PLÁSTIKOVÝM A OBYČAJNÝM MEDOM
Med, ktorý bežne konzumujeme získavame vytáčaním zo včelích plástov po odviečkovaní pomocou medometu. Plástikový (plástový) med je med, ktorý nie je extrahovaný z voskových plástov. Je to sterilný prírodný produkt vytvorený bez ľudského zásahu. Na rozdiel od odstredeného medu je plástový med zastúpený na trhu včelích produktov v oveľa menšom množstve. Z hľadiska obsahu výživných látok je oveľa lepší ako med odčerpávaný z plástov. Výhody plástikového medu, ktorý je najužitočnejší zo všetkých druhov medu, prevažujú nad výhodami vytočeného medu. Spočívajú v jeho nutričných hodnotách a liečivých vlastnostiach. Obsahujú látky, ktoré sa vo vytočenom mede nachádzajú v podstatne menšej miere alebo vôbec. Jednou z týchto látok je LYZOZÝM, lokalizovaný v hornej časti zapečatenej bunky. Zistilo sa, že medzi medovým plástom a odstredivým medom existuje výrazný rozdiel, pokiaľ ide o stupeň baktericídnej aktivity, ktorá je určená prítomnosťou lyzozýmu. V plástikovom mede je tento enzým 16,25 μg / ml a v odstredivom mede 2 μg / ml. Vedci preukázali výhody prvkov, ktoré tvoria tento produkt. Daný med kombinuje biologicky aktívne látky produkované rastlinami a včelami. Pri kúpe takéhoto medu je vylúčená možnosť akéhokoľvek falšovania. Vďaka svojmu liečivému účinku sa zlepšuje zloženie krvi, odstraňujú sa toxíny, znižuje sa objem cholesterolu v krvi a posilňuje sa imunitný systém. Od čias starovekého Egypta bol vždy veľmi cenený a bol predmetom darov, renty a obchodu. Aj napriek tomu, že cena plástového medu je citeľne vyššia ako cena bežného medu našiel si svojich spotrebiteľov. Vysvetlenie tohto stavu je jednoduché: získať plástový med je oveľa ťažšie ako obyčajný med. Včely veľmi neradi stavajú základy na malých rámoch.
VOSK A PROPOLIS, MED A PEĽ v ňom obsiahnuté vytvárajú liečivú silu tohto úžasného produktu prírody. To všetko určuje antiseptické a antibakteriálne, antitoxické, antivírusové a absorpčné analgetické vlastnosti produktu, ktorý sa musí žuvať. Tento proces aktivuje vylučovanie žalúdočnej šťavy, normalizuje metabolizmus a trávenie. Vďaka tomu sa všetky užitočné prvky obsiahnuté vo výrobku úplne vstrebávajú a pre telo znamenajú veľké výhody. Jeho účinok začína už v ústnej dutine. Propolis vo vosku a na stenách buniek ničí baktérie, ktoré ničia telo. Prírodný vosk obsahuje 5 až 10% propolisu. Ak sa dostane do žalúdka, má nepriaznivý vplyv na patogénne mikróby, adsorbuje toxické zložky. Telo ho nestrávi. Má obrovský pozitívny vplyv na sliznicu ústnej dutiny. Zmierňuje zápal, lieči rany, posilňuje sklovinu zubov a ďasien. Je obzvlášť užitočný pre fajčiarov, pretože dobre čistí zubný plak a bieli zuby. V zrelom, zapečatenom plástovom mede včely spôsobom, ktorý človek doteraz nepochopil, potláčajú vývoj oxidačných procesov, ktoré vedú k výskytu peroxidových produktov, karbonylových zlúčenín a kyselín. Je možné, že to uľahčujú inhibítory oxidácie obsiahnuté vo filme propolisu. Ukázalo sa, že propolisové flavonoidy sú účinné pri prevencii a liečbe mnohých chorôb. Zvyšujú účinok vitamínu C (zabraňujú jeho oxidácii), inhibujú agregáciu erytrocytov a krvných doštičiek a ZNIŽUJÚ PRAVDEPODOBNOSŤ VZNIKU KRVNÝCH ZRAZENÍN.
Med v plástoch je v pôvodnej podobe. Celá kytica rôznych mikroelementov, ktorú obsahuje, je tak plne zachovaná. Okrem samotného medu človek pri použití tohto produktu dostane:
- malé množstvo peľu a enzýmov, ktoré sú obsiahnuté pod viečkom (enzým LYZOZÝM je jedinečné antibakteriálne činidlo, ktoré ničí bunkové steny baktérií a "ich zabíja"). Peľ je bohatý na vitamíny, minerály a esenciálne aminokyseliny. Má na organizmus omladzujúci účinok. Po preniknutí do čriev, je schopný absorbovať toxíny.
- propolis, ktorým včely leštia každú bunku voštiny. Obsahuje asi 16 druhov organických zložiek, ktoré posilňujú imunitný systém a pomáhajú vyrovnať sa s rôznymi druhmi chorôb.
Zloženie medového plástu obsahuje také základné látky ako vitamíny A, C, B, K, fruktóza, glukóza, fytoncidy, pigmenty, albuminoidy, enzýmy, organické kyseliny (octová, mravčia, jantárová), kyselina pantoténová, kyselina nikotínová, kyselina listová, ako aj bielkoviny a aminokyseliny. Fytoncidy obsiahnuté v plástoch nasýtia telo aminokyselinami, vitamínmi a enzýmami. Ak sa pri žuvaní časť vosku dostane do žalúdka, nemusíte sa obávať, pretože včelí vosk nie je trávený v žalúdku, ale má vynikajúcu vlastnosť adsorbovať vedľajšie produkty metabolických procesov a čistí telo ako uhoľné tablety.